مشاوره تحصیلی

راه های زیادی برای موفقیت وجود دارد که بسیاری از افراد ترجیح می دهند آن را از طریق تحصیل و درس خواندن دنبال کنند. موفقیت تحصیلی امری اکتسابی است که یا اموختن برخی مهارت های و توانایی کنترل مهارت ها به خوبی میسر می شود. این موارد را می توان از مشاوره تحصیلی و صحبت با روانشناس تحصیلی طلب نمود. شما با این مشاوره به خوبی می توانید استعداد های و نقاط مثبت خود را تقویت کنید و نقاط منفی خود را کنترل و کاهش دهید.

 

آیا به مشاوره تحصیلی نیاز دارم؟

روانشناس تحصیلی بر روی روش های یادگیری بهتر افراد و چگونگی تنظیم یادگیری به گونه ای تمرکز دارند که مطالب موردنظر قابل درک باشند. مشاوره تحصیلی فقط به شیوه های تفکر افراد نگاه نمی کند، بلکه به شیوه های تأثیر عواطف، رفتارها و محیط ها بر یادگیری نیز توجه دارند. اگر به دنبال یافتن یک مسیر درست در تحصیل خود هستید به مشاور تحصیلی نیاز دارید.

اکثر افراد روانشناس تحصیلی در سیستم آموزش و پرورش و با کودکان کار می کنند. آن ها از مدارس بازدید می کنند یا در مدرسه کار می کنند و اغلب فقط به عنوانمشاور مدرسه” از آنها نام برده می شود. اما بسیاری از آنها به طور مستقل کار می کنند، به این معنی که در صورت انتخاب می توانید به صورت خصوصی با آنها کار کنید.

مشاور تحصیلی فقط با دانش آموزان کار نمی کند. بلکه با کارمندان، معلمان، مدیران، تیم های منابع انسانی، سازمان ها، سیستم حقوقی و دولت نیز کار می کنند. اگر بزرگسالی هستید که ناتوانی در یادگیری دارید یا آزمون مهمی مانند کنکور دارید و نیاز به مشاوره و برنامه ریزی دارید، مشاوره تحصیلی برای شما بسیار سودمند خواهد بود.

 

آیا فرزندم به مشاوره تحصیلی نیاز دارد؟

دلایل زیادی وجود دارد که کودک یا نوجوان شما می تواند از مراجعه به یک مشاوره تحصیلی بهره مند شود.برخی از این دلایل عبارتند از:

نشانه هایی از عقب ماندن از زبان، بازی، استقلال ، احساسات

علائم احتمالی نارساخوانی یا سایر چالش های یادگیری

مشکل برقراری ارتباط در مدرسه

مشکل در حل تکالیف مدرسه

مشکل در تمرکز یا حواس پرتی

پیدا کردن علایق و انتخاب رشته

برنامه ریزی درسی برای آزمون های مهم مانند استعدادهای درخشان یا کنکور

مبارزه با اضطراب، استرس و روحیه پایین

 

روانشناس تحصیلی چه کسی است؟

مشاوره تحصیلی، صحبت با روانشناس تحصیلی و آموزشی است که با مشارکت خانواده ها و سایر متخصصان برای کمک به کودکان و جوانان در دستیابی به توانایی های کامل خود کار می کنند. آنها از آموزش خود در روانشناسی و دانش رشد کودک برای ارزیابی مشکلاتی که کودکان ممکن است در یادگیری خود داشته باشند، استفاده می کنند. آنها در مورد چگونگی کمک مدارس به کودکان در یادگیری و رشد، مشاوره و آموزش می دهند.

روانشناس تحصیلی همچنین بهترین روش ها، سیاست ها و تحقیقات مربوط به چگونگی یادگیری را می دانند. و در حوزه های زیر تخصص دارند:

 

تخصص روانشناس تحصیلی:

ارزیابی مشکلات یادگیری

کار با دانش آموزانی که نیازهای ویژه یادگیری دارند.

کمک به افراد با استعداد زیاد

کمک به دانش آموزانی که برای ادغام با همسالان خود مشکل دارند.

ایجاد برنامه های درسی و مطالبی که نیاز به انگیزه یادگیری دارند.

کمک به معلمان و دستیاران برای آموزش موثرتر دانش آموزان

تصمیم گیری در مورد اینکه کدام نوع فناوری بهتر به یادگیری کمک می کند.

کمک به جوانان برای انتقال به شغل جدید در جلسات روانشناس تحصیلی

کمک به انتخاب مدرسه دانش آموزان

کمک به سازمان ها برای ارتقا یادگیری و مهارت شغلی کارکنان با مشاوره تحصیلی

تجزیه و تحلیل محیط ها و چگونگی بهبود آنها برای یادگیری بهتر

کمک به انتخاب رشته

استعداد یابی در کودکان و بزرگسالان توسط روانشناس تحصیلی

 مشاوره تحصیلی ؛ تلفنی ، حضوری و آنلاین

همانطور که می دانید مشاوره در هر زمینه ای به افزایش بازده در آن زمینه کمک شایانی می کند ، زیرا در مشاوره ، مشاور به کمک دانش و تجربه خود فرد را به شیوه های درست راهنمایی می کند در نتیجه عملکرد فرد در انجام آن کار بهبود می یابد . مشاوره تحصیلی نیز از این امر مستثنا نیست . بنابراین برای داشتن برنامه ای بهتر در زمینه تحصیل فرزندان خود و افزایش بازده آن ها در زمینه مطالعه می توانید از روانشناس تحصیلی استفاده کنید .

 

فواید مشاوره تحصیلی چیست ؟

مدیریت زمان :

یکی از فواید مشاوره تحصیلی و روانشناس تحصیلی مدیریت زمان می باشد . حال ممکن است این سوال پیش بیاید که مدیریت زمان چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مدیریت زمان همان نحوه صحیح استفاده از زمان می باشد . به بیان ساده تر می توان مدیریت زمان را اینگونه تعریف کرد : چه کاری را در چه زمانی انجام بدهیم و برای هرکار چقدر زمان نیاز است .

مدیریت زمان یک مسئله مهم در تحصیل دانش آموزان به خصوص دانش آموزان کنکوری می باشد . اگر مدیریت زمان به درستی صورت پذیرد پیشرفت تحصیلی به وضوح قابل مشاهده است . برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید :

دو دانش آموز کنکوری را در نظر بگیرید . فرض کنید هر دوی آن ها به طور میانگین روزانه چهار ساعت درس می خوانند . نفر اول روزی دو ساعت در تایم صبح و دو ساعت در تایم عصر در ساعاتی خاص به مطالعه می پردازد و نفر دوم یک روز شش ساعت ، یک روز پنج ساعت ، یک روز دو ساعت و یک روز اصلا مطالعه نمی کند . نفر اول به کمک روانشناس تحصیلی بیست ساعت تایم روزانه خود را می تواند به درستی برنامه ریزی کند و تفریحات خود در هر روز بسته به میل خودش برسد و در کنار درس خواندن از زندگی خود نیز لذت ببرد . اما نفر دوم بدون مشاوره تحصیلی دچار بی نظمی در مطالعه است و نمی تواند زمان خود را به درستی مدیریت کند و همواره ممکن است در نحوه مطالعه خویش دچار مشکل شود . مثلا یک روز به بهانه گردش اصلا درس نمی خواند و با خود می گوید روز بعد دوبرابر درس می خوانم اما این وقفه زمانی بازده کارش را به پایین می کشد . همچنین ممکن است برنامه اون روزی که برای مطالعه بیشتر انتخاب کرده کشش اون مدت مطالعه را نداشته باشد و او معمولا با معضل زمان روبرو است و اگر با این گونه افراد صحبت کنید همواره از کمبود وقت نالان هستند .

به کمک این مشاوره می توانید با نحوه مدیریت زمان آشنا شوید و علاوه بر اینکه به کارهای خود می رسید می توانید عملکرد خویش را نیز بهبود ببخشید .

 

کمک مشاور برای درس خواندن

مطالعه درس ها به شیوه های مختلف صورت می گیرد به طور مثال بعضی از افراد ترجیح می دهند تا هر روز یک کتاب را بخوانند . بعضی افراد دوست دارند چند کتاب را در یک روز مطالعه کنند . بعضی ترجیح می دهند بعضی از کتاب ها را بیشتر مطالعه کنند . برخی ترجیح می دهند مطالب را تستی کار کنند و کمتر به مفاهیم بپردازند . برخی دوست دارند بیشتر به مفاهیم بپردازند و کمتر تست تمرین کنند . شما به کمک روانشناس تحصیلی در جلسات مشاوره تحصیلی بر اساس ویژگی های خود برنامه ریزی می کنید.

همان گونه که می بینید سلیقه های مطالعاتی متفاومت است و می تواند بسته به شخصیت افراد متنوع باشد . مشاوره تحصیلی می تواند به شما کمک کند تا به یک روش بهینه برای مطالعه دروس خود دست یابید . دستیابی به یک روش بهینه در مطالعه می تواند به بهبود عملکرد شما در درس ها کمک شایانی بکند .

بنابراین برای داشتن یک برنامه درست تحصیلی برای مطالعه دروس خود می توانید از روانشناس تحصیلی استفاده کنید .

 

برطرف کردن یا کاهش نقاط ضعف درسی به کمک مشاوره :

فرض کنید در درسی یا دروسی مشکل دارید . یک روانشناس تحصیلی خوب به کمک یک برنامه خوب و ایجاد انگیزه در مطالعه آن درس یا دروس می تواند به بهبود عملکرد شما در آن کمک کند . بنابراین مشاوره تحصیلی ممکن است به تقویت شما در دروسی که در آن مشکل دارید مفید واقع شود .

 

بهبود تراز کل شما در کل دروس :

یک روانشناس خوب در مشاوره تحصیلی می تواند یک برنامه کلی برای نحوه درست مطالعه به شما ارائه دهد . شما با رعایت نکات این برنامه می توانید به مرور زمان در درس هایتان پیشرفت کنید و اگر یک تراز کلی از میزان پیشرفت خود در دروستان بگیرید به احتمال زیاد با عددی مثبت روبرو خواهید شد . زیرا در مشاوره ها معمولا راه های خوبی برای رسیدن به مقصود پیشنهاد می شود و عمل کردن آن معمولا با موفقیت همراه است .

اکنون که با فواید مشاور تحصیلی آشنا شدید پس بهتر است تا بدون فوت وقت به کمک این نوع مشاوره امکان پیشرفت را برای خود به وجود آورید .

کلینیک روانشناسی دکتر مرضیه خمسه با بهره گیری از بهترین مشاوران آماده ارائه انواع مشاوره به شما عزیزان می باشد . شما می توانید به وسیله روانشناس تحصیلی ما در این کلینیک بصورت تلفنی ، تصویری آنلاین و حضوری از یک مشاوره خوب بهره ببرید .

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

تماس با ما

 برای هماهنگی وقت مشاوره

حضوری، تلفنی و آنلاین

 با شماره 09304390117

با پیام در واتساپ ارتباط بگیرید

instagram 1whdownload 2